2020-2022

Bulwary Praskie

  • Adres Warszawa, ul. Jagiellońska 75
  • Etap REALIZACJA 2021 - 2022
  • Zakres PK, PB, PW, NADZORY AUTORSKIE
  • Parametry PUM 23'844M2, PUU 801M2
  • Klient MENNICA S.A.

Projektowany zespół 6 budynków mieszkalnych z usługami znajduje się w Warszawie, w obrębie terenu położonego pomiędzy ul. Jagiellońską a planowaną ul. Wybrzeże Puckie, biegnącego wzdłuż rzeki Wisły i sąsiadującego z nim obszaru Natury 2000 oraz Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, w dzielnicy Praga – Północ. Teren obejmuje powierzchnię 2,63 ha. Jest to pierwszy etap szeroko zakrojonej inwestycji mieszkaniowo-usługowo-biurowej obejmującej obszar wzdłuż Wisły o pow. ok. 24ha.

Projektowane budynki posiadają od 5 do 8 kondygnacji, są w całości podpiwniczone.  Dwa budynki zlokalizowane przy ul. Jagiellońskiej posiadają po 7 lokali usługowych dostępnych na parterze bezpośrednio od ulicy, a na wyższych kondygnacjach lokale mieszkalne, natomiast pozostałe budynki mają przeznaczenie tylko mieszkalne. Zespół przewiduje łącznie 390 mieszkań i 14 lokali usługowych.

Na kondygnacjach podziemnych zlokalizowane są komórki lokatorskie, pomieszczenia techniczne oraz jedno-i dwu-kondygnacyjne garaże wielostanowiskowe na w sumie 477 miejsc postojowych. Wzdłuż ulicy Jagiellońskiej przewidzianych jest też 40 miejsc parkingowych nadziemnych.

Kompozycja przestrzenna zespołu budynków zakłada kaskadowe ukształtowanie ich wysokości, tak aby mieszkania na ostatnich kondygnacjach każdego z budynku posiadały widok na Wisłę. Budynki od strony Jagiellońskiej są zatem najwyższe ( 6-8 kondygnacji), budynki w rzędzie środkowym posiadają 6-7 kondygnacji, a budynki przy linii bulwaru wiślanego projektuje się na 5-6 kondygnacji.

Budynki od strony ul. Jagiellońskiej posiadają kameralne dziedzińce izolujące mieszkania od hałasu ulicznego, natomiast budynki od strony rzeki Wisły posiadają obszerne galeriowe balkony z ekspozycją na południowy-zachód, na panoramę miasta, pas Natury 2000 i rzekę.

Elewacje budynków posiadają zróżnicowane płaszczyzny poprzez różnorodne wysunięcia ścian zewnętrznych i balkonów oraz poziome i pionowe podziały materiałowe nadające im dynamiczny i nowoczesny charakter architektoniczny. Wprowadzone zostały ciepłe odcienie drewna i szkło, dodające lekkości.